Aktualności Strefa edukacji

Dlaczego judo dla dzieci? Poznaj fakty i zburz mity!

Dlaczego judo dla dzieci? Poznaj fakty i zburz mity!

– Judo jest najbezpieczniejszym sportem kontaktowym dla dzieci poniżej 13 roku życia. (Źródło: Amerykańska uczelnia medycyny sportowej – American college of sports medicine).

– Judo to najlepszy sport dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. (Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia – World Health organization).

– Judo to drugi najbardziej kompletny sport, jaki istnieje. (Źródło: Międzynarodowy Komitet Olimpijski, 2000 – International Olympic Committee, 2000).

– Judo to najlepszy sport początkowy do szkolenia dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 21 lat. (Źródło: UNESCO 2017).

– Judo to, po wiosłowaniu, ćwiczenia fizyczne o najwyższym zużyciu kalorii: 363 kalorii przez 1/2 godziny. (Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia – World Health organization).

Wbrew niektórym opiniom judo to idealny sport zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

Oprócz niezaprzeczalnych korzyści psychologicznych jakie niosą ze sobą ćwiczenia w dojo, trenowanie judo zwiększa u dzieci pewność siebie, zmniejsza ilość zachowań niepożądanych w domu i szkole, rozwija zdolności motoryczne i poznawcze, rozładowuje nadmiar energii. Dodatkowo wspaniale uzupełnia proces integracji zmysłów, które powszechnie są wypracowywane na zajęciach SI (Integracji Sensomotorycznej).

Oczywiście judo to także umiejętność samoobrony i poprawnego bezpiecznego upadania, które dziecko może wykorzystać w razie potrzeby przez całe życie.

Judo jest trzecim sportem (po piłce nożnej i lekkiej atletyce) śledzonym i oglądany podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, co wskazuje jak wielką popularnością i zainteresowaniem cieszy się na całym świecie.

Opracowane dla Judo Legia Warszawa.

źródło: Odawa Judo Club