Aktualności Strefa edukacji

Pięć typowych błędów popełnianych podczas treningu

Pięć typowych błędów

Pięć typowych błędów popełnianych podczas treningu

Ćwicząc każdą sztukę walki, musisz popełniać błędy. W treningach występują elementy techniczne i siłowe. Nie zniechęcaj się, jeśli popełnisz błąd podczas uprawiania judo. W tym artykule opisano pięć typowych błędów, co być może będzie pomocą w ich uniknięciu.

Pierwszy błąd: zapominanie o piciu płynów

Organizm ludzki można porównać do samochodu. I jedno i drugie potrzebuje paliwa podczas eksploatacji. Judo jest sportem bardzo wyczerpującym i potrzebujesz dużo energii podczas ćwiczenia rzutów i innych elementów walki.

Pamiętaj o zabraniu wody lub płynów izotonicznych i nie zapomnij o ich piciu. Czasami jesteśmy tak pochłonięci tym, co robimy, że zapominamy o podstawowych rzeczach, których nauczyliśmy się w życiu.

A przecież wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna dla optymalnej wydajności organizmu a ćwiczenia pozbawiają nas wody z powodu pocenia się.

Petra Davies, blogerka lifestyle ze State of Writing i Paper Fellows mówi: “najlepszą rzeczą, jaką możesz pić podczas treningu judo, jest woda. Są też inne napoje sportowe, ale przed ich użyciem zamiast wody skonsultuj się ze specjalistą”.

Pamiętaj, że zawsze powinieneś pić płyny podczas, ale także przed i po wysiłku. Zapobieganie odwodnieniu ma kluczowe znaczenie, a nie jedynie łagodzące. Wyniki twojego treningu będą gorsze, jeśli będziesz odwodniony.

Drugi błąd: brak koncentracji podczas ćwiczeń

Od momentu wejścia do dojo rozpoczyna się czas treningu. Zatem powinieneś skupić się na zadaniu, jakim jest nauka sztuki walki. Możesz oczywiście bawić się z innymi sportowcami, ale pamiętaj, że jesteś tam z jakiegoś powodu.

Czy jesteś w dojo, aby ciężko trenować? Nauczyć się nowej techniki? A może dla randori? Zadaj sobie te pytania. A kiedy poznasz właściwą odpowiedź, skup się na niej i postępuj rozsądnie.

Dobrą strategią może być porozmawianie ze znajomymi przed treningiem. Możecie wspólnie podyskutować o swoich celach a nawet się pośmiać. Jednak tuż po rozpoczęciu treningu zmieniasz nastawienie gdy nadszedł czas, aby skupić się na celach, które sobie wyznaczyłeś.

Trzeci błąd: brak szacunku dla roli uke

Jeśli ćwiczyłeś judo od dłuższego czasu, prawdopodobnie spotkałeś się z kimś, kto nie szanuje reguł gry. Kiedy ćwiczysz judo jako tori i rzucasz uke, to rola ta wiąże się określonym zachowaniem.

Trzeba wykazać zrozumienie podczas randowi nawet jeśli twój partner walczy zbyt ostro lub ma na sobie śmierdzące judoki. Wiesz, jak okropnie jest współpracować z kimś takim.

Mike Bosley, pisarz sportowy dla “Write my essay” i “Australian Help” mówi: “Upewnij się, że robisz takie rzeczy, jak pranie judogi, obcinanie paznokci, dotrzymywanie terminów, szacunek dla nauczyciela, a co najważniejsze, zapewnianie partnerowi odpowiednich warunków ćwiczenia i reakcji na techniki.”

Czwarty błąd: ignorowanie potrzeb własnego ciała

Jeśli musisz odpocząć, odpocznij. Twoje ciało powie ci, czego potrzebujesz. Czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przerwać trening, albo podczas zajęć trenować z niewielkim obciążeniem. Jeżeli czujesz, że jest jakiś problem, sprawdź o co chodzi. Judo jest sportem, w którym mogą pojawić się kontuzje.

Nie ignoruj drobnych urazów, które mogą przekształcić się coś bardziej poważnego i odciąć cię od maty na dłuższy okres czasu.

Piąty błąd: brak cierpliwości

Judo jest niezwykle techniczną dyscypliną i wymaga lat, aby stać się biegłym we wszystkich jej aspektach. Jako adept judo musisz zaakceptować taki stan rzeczy. A to, że tak trudno osiągnąć doskonałość, powinno cię tylko motywować.

Judo jest tak znaczącym wyzwaniem, że jeśli brakuje ci cierpliwości podczas treningu, może z tego wyniknąć tylko zło. Przede wszystkim, zaczną maleć twoje umiejętności techniczne.

Ponadto ludzie nie będą chcieli z tobą współpracować. Weź głęboki oddech. Czasami może to być frustrujące, ale jest to część dalszej drogi.

Judo jest jednocześnie sportem technicznym i siłowym. Trzeba być przygotowanym na to, że mogą przydarzyć się uchybienia. Jednak po przeczytaniu tego artykułu nie powinieneś przynajmniej popełniać tych pięciu typowych błędów.


Artykuł napisany przez Ellie Coverdale

Pisarka i blogerka z Essay Roo i UK Writings, Ellie Coverdale jest pasjonaatka dzielenia się swoim bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w pisaniu wskazówek i sugestii. Ellie lubi pisać na różne tematy, w tym na temat stylu życia, edukacji i swojego życia jako pisarki. Resztę swojego czasu spędza jako nauczycielka w Boom Essays.