Aktualności Slider

Wielka ósemka: Wartości judo pozwalają nam pozostać silnymi i bezpiecznymi

wielka ósemka

Wielka ósemka: Wartości judo pozwalają nam pozostać silnymi i bezpiecznymi

Przed nami trudne czasy, podczas których świat zmaga się z chorobą powodowaną przez koronawirusa (COVID-19). W czasie fizycznej izolacji, ważniejsze niż kiedykolwiek jest trwanie w jedności i okazywanie wzajemnej solidarności.

Czas niepewności uświadamia nam, co jest naprawdę ważne w życiu: pozostać silnym i zdrowym oraz dbać o siebie nawzajem. Trzymając się naszych wartości, jesteśmy w stanie przetrwać i pozostać właściwie nastawionym mimo wszystkich przeciwności losu.

Zamieszczone przez Leandrę Freitas 19. Mar 2020.
www.ijf.org

wielka ósemka

Przez dziesięciolecia judo uczyło nas kilku ważnych życiowych wartości. Są one obecne na każdym treningu na matach całego świata, gdzie uczymy się sami i uczymy naszą społeczność judo o: odwadze, szacunku, skromności, przyjaźni, honorze, szczerości, samokontroli i uprzejmości.

Niech wartości naszego sportu zainspirują Cię do pozostania silnym i pozytywnie nastawionym!

Odwaga: robienie tego, co słuszne!

Bądź odważny i miej odwagę stawić czoła każdej sytuacji. Przed nami ciężkie czasy, ale musimy wierzyć w zwycięstwo, zamiast panikować. Pokonamy tego wirusa, bez względu na to, jak jest on groźny i jak długo to potrwa, ponieważ jesteśmy zjednoczeni.

 

odwaga
Wszystko czego chcesz jest po drugiej stronie strachu Czy jesteś gotów aby walczyć ze mną? Dawaj!

Szacunek: Bez szacunku nie ma zaufania

Szanuj środowisko naturalne i ludzi wokół ciebie. Szanuj zalecenia odpowiednich władz i ufaj, że robią wszystko co w ich mocy, w niespotykanej dotąd sytuacji. Nie podawaj rąk, nie przytulaj ani nie całuj ludzi. Zachowaj odległość i ścisłe zasady higieny. Jak najczęściej myj ręce. Chroń siebie, chroń swoich bliskich, aby chronić świat. Szanuj innych dzięki naszemu zwyczajowi judo: kłaniając się na odległość.

szacunek
Szacunek

Szczerość: szukać prawdy i wyrażać ją uczciwie

Bądź uczciwy wobec siebie i innych. Jeśli czujesz się chory, masz objawy chorobowe lub niedawno przebywałeś w miejscu lub kraju, w którym istnieje prawdopodobieństwo, że zostałeś narażony na działanie wirusa, porozmawiaj o tym. Podejmij niezbędne środki ostrożności w interesie wszystkich wokół ciebie.

szczerość
Tak, upadłam 7 razy, ale się podniosłam. Zobacz mamo, mam skrzydła!

Samokontrola: mieć władzę nad sobą i największymi wyzwaniami

W chwili niepewności zachowaj spokój i zastanów się, zanim zaczniesz działać. Zmiana normalnych przyzwyczajeń jest trudna, ale dzięki samokontroli możesz utrzymać pozytywne nastawienie i bezpieczeństwo wokół siebie. Im bardziej panujesz nad sobą, tym mniej błędów popełnisz, i tym bezpieczniejsi wszyscy będziemy.

samokontrola
Zatrzymaj się, weź oddech i pomyśl zanim zaczniesz działać.

Uprzejmość: Nasza wielkość wynika z tego, jak traktujemy innych

Chroń wszystkich, a zwłaszcza osoby starsze i zapewnij im bezpieczeństwo. Bądź uprzejmy i hojny wobec ludzi. Dziel się podstawowymi produktami i stawiaj potrzeby innych przed własnymi. Dzisiaj jesteś pierwszy, jutro możesz być ostatni. Uprzejmość nic nie kosztuje, więc podzielmy się nią!

Uprzejmość
Przepraszam,  czy mogę pomóc Pani przejść przez jezdnię? Tak, dziękuje bardzo!

Przyjaźń: To najczystsze ludzkie uczucie

Epidemia dotyka wszystkich, choć jesteśmy różni, z różnych krajów, mamy różne kultury i różne pochodzenie. Jednak wszyscy stoimy przed tym samym zagrożeniem i wszyscy jesteśmy równi. Pomagajcie sobie nawzajem tak bardzo, jak potraficie i traktujcie wszystkich tak, jak siebie samych i tak, jak chcielibyście być traktowani.

wielka ósemka
Wszyscy jesteśmy różni, ale świat potrzebuje nas wszystkich.

Skromność: Jesteśmy kimś więcej niż jednostką

W walce z koronawirusem każdy z nas jest mistrzem. Razem jesteśmy silni. Każda osoba na tej planecie przyczynia się do lepszej przyszłości dla nas wszystkich, w tych trudnych chwilach.

Zatrzymaj się i pomyśl o tych wszystkich ludziach wokół ciebie, którzy ciężko pracują nad tym, aby świat był lepszy i zdrowszy. Poświęć chwilę, aby podziękować im za ich ciężką pracę i poświęcenie.

wielka ósemka
Dziękuję! To nie byłoby możliwe bez Was wszystkich.

Honor: bądź wierny swojemu słowu i swoim zasadom

Nawet podczas trudności musimy trzymać się naszych wartości. Kiedy to wszystko się skończy, powstaniemy ponownie, będziemy kontynuować nasze życie, będąc silnymi i mając zdrowego ducha. Wkrótce będziemy świętować, znowu zapełniać stadiony i oglądać największe wydarzenie sportowe na świecie: Igrzyska Olimpijskie.

wielka ósemka
Szacunek, radość, odwaga, grzeczność, honor, samokontrola, skromność, szczerość.
Dotrzymuj obietnic, rób to co trzeba i uważaj na to co mówisz.

Zawsze pamiętaj, że najważniejsze zasady judo to: „Wzajemna pomoc i korzyść” oraz „Maksymalna skuteczność”. Dzisiejsza globalna sytuacja wyraźnie pokazuje, że musimy stosować te zasady każdego dnia. Tylko wtedy znajdziemy nasze „DO” (drogę) w tych trudnych momentach. Pracujmy razem i wcielajmy nasze wartości w życie.

Wartości znane z treningów judo pomogą nam być silnymi i poprowadzą nas przez te trudne czasy. Śledź na bieżąco wiadomości na stronie Międzynarodowej Federacji Judo związane z nadchodzącym konkursem dla dzieci, uwzględniającym wartości judo!

Konkurs powinien zostać ogłoszony 6 kwietnia, w zależności od rozwoju epidemii koronawirusa.

Współtwórcy: Nicolas Messner, Grace Goulding, Attila Ungvari, Joana Ramos, Andor Szőke, Esther Stam, Lili Krizsàn, Iulian Pena.

Źródło: https://www.ijf.org/news/show/the-great-8-the-judo-values-keep-us-strong-and-safe?fbclid=IwAR29p8TO9C-nCx5GS6VAdqqdFxsd61eRdBQ23TVmOmfFsNzPsjoShh0-t9g


Artykuł przetłumaczony dla Judo Legia Warszawa. Prosimy o nie kopiowanie treści, ale oczywiście jak najbardziej zachęcamy do udostępniania i dzielenia się treścią.